Česká měna – bankovky a mince detailně

Pokud chcete znát každý detail českých mincí a bankovek stáhněte si aplikaci České peníze. S touto aplikací zjistíte, jak peníze a bankovky vypadají v nejmenších detailech a také se dozvíte o každém ochranném prvku na bankovce.

Hned po spuštění aplikace máte na výběr z mincí a bankovek. Po zvolení jedné varianty se Vám vždy zobrazí bankovka nebo mince s nejmenší hodnotou. Samozřejmě, že si následně můžete vybrat libovolnou hodnotu, stranu bankovky a mince.

 

  
 

U bankovek nad 500Kč si můžete také vybrat vzor podle roku. Například u pětseti korunové bankovky máte na výběr ze dvou vzorů – rok 1997 a rok 2009. Ale to není vše, dále se o bankovkách dozvíte, jak vypadají pod UV světlem, jaký je vodoznak, okénkový proužek a barevná vlákna. Dále se dozvíte, kde naleznete skrytý obrazec a kde je vytištěný mikrotext. To vše u bankovek od stokoruny až po pětsetikorunu. U bankovky jako je tisícikoruna, dvoutisícikoruna a pětitisícikoruna zjistíte, v jakém znaku je skryta proměnlivá barva a jak vypadá iridiscentní pruh.

 

  
 

Pokud si všimnete, dole je posuvník se žárovkou, kterým upravujete světlo, jako když se koukáte na bankovku proti slunci.

Také zjistíte, z jakého papíru jsou bankovky vyrobeny, jak se tisknou a jaké jsou aktuální platné vzory.

 

 

Pro zobrazení různých efektů na bankovkách jednoduše nakláníte Vaše iZařízení.

U mincí je to téměř stejné. Tak jako u bankovek si můžete z některých hodnot vybrat verzi podle roku, konkrétně u desetikoruny a dvacetikoruny. Jelikož ale mince nemají žádné vodoznaky ani skryté obrazce či proužky, můžete si je pouze a jednoduše zoomovat (pohybem prstů od sebe a k sobě).

 

  
 

Řekl bych, že pro rozšíření obzorů o našich bankovkách a mincích je aplikace opravdu skvělá, ale bojím se, aby neposloužila padělatelům udělat věrné kopie. O bankovkách se v aplikaci dozvíte opravdu vše.

iPhone verze – ZDARMA iPad verze – ZDARMA