Developers #1 dnes s Apps Dev Team

Dnešním dnem počínaje, Vám přinášíme první díl z řady našeho nového seriálu aneb “ Rozhovory s Vývojáři „. Cílem tohoto projektu je především podpora jak českých, tak i slovenských vývojářů pro iOS/OS X, ale nejen jich. To, co chceme, je přiblížit Vám vývojáře z obyčejného lidského pohledu a ukázat Vám, co se za každou jednou aplikací skrývá. Jak dlouhá cesta je od první myšlenky až do App Store.

Důvodů pro toto máme několik.

1.Důvod: Je ukázat uživatelům Jailbreaknutých iDevice s Hackulous, že za každou aplikací, kterou si stahují do svých iZařízení bez zaplacení je práce a úsilí řady lidí a to jak finanční, psychické, tak fyzické.

2. Důvod: Je stejný jako první, jen s tím rozdílem, že chceme zatlačit na uživatele služeb jako FreeMyApps viz http://jablecnysvet.cz/placene-aplikace-zdarma-freemyapps/. České Apple servery o tomto navíc ještě informují „návodem“, jak získat zdarma placené aplikace, přitom si tito lidé vůbec neuvědomují důsledky této propagace. Většinou stejní lidé, kteří pak pokrytecky odmítají a mlčí na svých stránkách o Hackulous, ale ve své podstatě propagují a podporují věc, s daleko horším dopadem na koncového uživatele, tedy na Vás.

3. Důvodem: Je přinést informace o vývojářích jako takových. Věříme, že máme téma, které může a bude zajímat mnoho lidí napříč celým věkovým spektrem.

Tento seriál o vývojářích bude vydáván zcela nepravidelně a nárazově.

To na co se můžete v brzké době těšit, ale mohu prozradit již dnes.

Velmi brzy Vám přineseme rozhovor s Davidem Chartierem z Agilebits. Že Vám Agilebits něco říká? Ano, přesně tento člověk a tento Team stojí za legendárním „1Password “ viz http://jablecnysvet.cz/1password-dejte-sva-hesla-tam-kam-patri/, která je k dispozici pro Mac/Win/iOS/Android. Tedy … již brzy.

A nyní již slíbený rozhovor s Oldřichem Kotíkem z Apps dev Team.

1. Mohl byste, prosím, přiblížit našim čtenářům Apps Dev Team? Kolik lidí ve Vašem teamu pracuje, odkud jste a jak dlouho se zabýváte vývojem aplikací pro iOS?
Náš tým vznikal ve 4. kvartálu 2008, kdy Apple začínal s iPhone aplikacemi třetích stran. Od 14. 1. 2009 jsme v týmu začali dělat první aplikaci. V létě 2010 jsme se stali s.r.o., od té doby se snažíme rozšiřovat o nové kolegy, kterých je stále málo a v září 2011 jsme uzavřeli partnerství s firmou iStyle. V týmu je nás momentálně 9. Sídlo máme v Ostravě, ale působíme po celé ČR, jeden kolega je z SK.

2. Pracujete i na Aplikacích pro jiné platformy než je iOS? Pokud ano, jaké?
Zabýváme se vývojem iOS aplikací, Mac OS aplikací včetně jejich serverových částí, webových aplikací, webů. Řešíme projekty i pro další platformy, ale toto již ve spolupráci s firmami, které se na jiné platformy specializují.

3. Proč jste se rozhodli primárně vyvíjet právě pro iOS?
iOS bylo a je pěkné, Apple dělá promyšlené kroky, má to smysl. V neposlední řadě z business hlediska.

4. Jaká aplikace je Váš největší dosavadní úspěch?
Asi každý věří, že ten největší úspěch ještě přijde. 🙂 Máme několik rozpracovaných projektů, do kterých vkládáme velké naděje. Z našich iOS aplikací můžeme považovat za hodně úspěšné Slovník a iLinguist, jinak jsou tu větší zakázkové projekty, o kterých nemůžeme hovořit.

5. Jakou aplikaci nebo hru, chcete-li, máte vy nejraději, mám na mysli konkurenci.
Aplikací by se našlo dost… Reminders, iBooks, MoneyBook, Angry Birds, Circ, Jump Out, 1Password, mohli bychom pokračovat dále…

6. Aplikace Slovník, jaký má nyní počet stažení k dnešnímu dni, jak dlouho jste na ní pracovali?
Na Slovníku jsme se učili, byla to první aplikace, takže několik měsíců. Přesná čísla bychom si zatím nechali pro sebe, ale řádově tisíce.

7. V poslední době je trendem, že vývojáři sami si píšou pozitivní komentáře pod své aplikace v App Store, navíc mnohdy za použití nesmyslného překladače.
Je milé vidět, že u Vás nic takového není. S tím je tedy spojena má otázka. Jak těžké je prosadit se v App Store, kde k současnému dni je hodně nad 500 000 tisíc
aplikací?
Aplikace musí být vyjímečná funkcemi nebo vzhledem, to samé platí o ikoně, webu. Dále je nutná podpora na sociálních sítích, případně v médiích.

8. Od jakého roku působíte v App Store?
První aplikaci jsme do App Store vložili v první polovině roku 2009.

9. Je toto Vaše hlavní práce, vývojář aplikací, nebo spíše koníček?
Z koníčku se postupně stala práce, která je navíc naším koníčkem. 🙂

10. Na jakém systému při vývoji pracujete a proč? Myslím tím Win, OS X, případně Linux?
Pracujeme na Mac OS, protože je to nejlepší systém a v jiném prostředí pro iOS ani není možné vyvíjet.

11. Co Vy osobně využíváte za telefon? Případně i notebook, pokud nám prozradíte?
Všichni máme iPhony, dokonce několik (od 2G až po 4S), iPady, MacBooky Pro, MacBooky Air, Mac Mini.

12. Jaké má Apps dev Team plány do budoucna? Co chystáte, s čím chcete přijít?
Do budoucna bychom se chtěli rozšířit, dokončit projekty, na které teď nezbývá čas.

13. Je v ČR velké konkurenční prostředí mezi vývojáři pro iOS?
Je tu několik schopných subjektů, ale na druhou stranu je v ČR málo iOS vývojářů a těch opravdu kvalitních ještě méně.

14. Co by jste závěrem vzkázal nebo poradil začínajícím českým vývojářům?
Opřete se do toho, protože budete potřeba.

15. A co by jste vzkázal našim čtenářům?
Všem čtenářům Jablečného Světa přejeme příjemné čtení.