Developers #4 DAMI Development a Daniel Kindl

iTahák-AJ, Matematické vzorce a První pomoc, právě za těmito aplikacemi stojí team DAMI Development s.r.o. z Hradce Králové. A právě s těmito vývojáři Vám dnes po delší době opět přinášíme další díl naší pravidelně nepravidelné rubriky „Rozhovory s vývojáři“.

V našem čtvrtém díle vyzpovídáme za DAMI Development Daniela Kindla.

Část rozhovoru s Danielem Kindlem najdete také ve Videocastu s číslem 26. na Appliště.cz

A nyní již pojďme za  dalšími úspěšnými vývojáři na české scéně.

Za DAMI Development, Daniel Kindl.

1. Úvodem Vás poprosím o představení Vašeho teamu Dami Development našim čtenářům. Tedy, kolik lidí ve Vašem teamu pracuje, odkud jste a jak dlouho se vůbec zabýváte vývojem aplikací pro iOS?
V našem teamu nás dnes působí k dnešnímu dni pět. Jsme mladý, převážně ještě studující skupina lidí, nadšená pro dnešní svět technologií. V teamu převážně komunikujeme vzdáleně a scházíme se v Hradci Králové, tak často jak to vyžaduje práce, zde je i naše sídlo. Vývojem aplikací se zabýváme od minulého roku, ale programováním se zabýváme již několik let.

2. Od jakého roku působíte v App Store a s kterou aplikací?
Začali jsme v roce 2011 a první naší aplikací byla „Matematické vzorce“ cílena pro studenty.

3. Prozradíte nám, která Vaše aplikace má největší úspěšnost v App Store? Mluvím teď o celkovém počtu stažení k dnešnímu dni?
Největší počet stažení mají Matematické vzorce s počtem stažení k dnešnímu dni 2672 ks. Úspěch má největší První pomoc, protože z hlediska počtu stažení, ceně a její doba v App store je z našeho pohledu prozatím nejlepší výsledek.

4. iTahák AJ, iTahák ČJ, Matematické vzorce a První pomoc, která z těchto aplikací Vám zabrala nejvíce času při vývoji a které si ceníte nejvíce Vy osobně a proč?
Nejvíce času zabrala aplikace První pomoc, která je obsahově velmi náročná a zároveň si ji cením osobně, protože je to aplikace, která má pomáhat lidem na cestách a v situacích, které někdy znamenají rozdíl mezi životem a smrtí.

5. Co nového připravujete na poli iOS?
Připravujeme aplikaci, která bude moci pomoct mezi lidmi „prolomit ledy“ a zároveň se u ní zasmějete. Díky ní budou moci uživatelé také po celém světě soutěžit a hrát o hodnotné ceny na našich stránkách, které speciálně chystáme pro tuto aplikaci. Více k tomu nepovím :).

6. Pracujete na aplikacích i pro jiné platformy mimo iOS?
Ano, zabýváme se také platformou Android a Windows. Pro tyto platformy však vyrábíme aplikace převážně jen na zakázku, pro vnitřní užití ve větších společnostech.

7. Zabýváte se jako Dami Development i jinými záležitostmi, než je vývoj aplikací? Mám na mysli, tvorba www, grafika – design?
Ano, našim dalším odvětvím jsou webové prezentace a e-shopové systémy včetně designu a hostingových služeb – podrobnostmi Vás nebudu nudit.

8. Dami Development a OS X?
OS X je nutnou součástí vývoje pro iOS a bez něho bychom být nemohli. Na systém máme jako na všechno svůj osobní názor, ale jako vývojové prostředí je více než dobré.

9. Co byste nám pověděl k české vývojářské scéně pro iOS jako takové? Na jaké úrovni se podle Vás nachází a jak vnímáte konkurenční prostředí?
České scéna vývoje na iOS je, si myslím, na velmi dobré úrovni, ale je nás tu stále málo oproti zahraničí. Dle mého osobního názoru to je hlavně způsobeno tím, že je málo lidí, kteří umí programovat v Objective-C a zároveň mají chuť vyvíjet pro iOS. Konkurenční prostředí je z mého pohledu klidné, produktivní a myslím si, že válka tu nehrozí :).

10. Pět vašich nejoblíbenějších aplikací a pět Vašich nejoblíbenějších her, které to jsou?
Aplikace z App Store jsou následující: iRadar CZ, Facebook, Dynavix, IM+ Pro a nesmí chybět WhatsApp.

Hry z AppStore jsou: Feed Me Oil, Plants vs Zombies, FlightControl, Angry Birds Space, Where is my water?

11. Co si myslíte o uživatelích Hackulous a Váš pohled na Jailbreak?
JB: Já osobně jsem měl dříve JB jednou na svém iPhone 3G a od té doby jejich „služby“ nevyužívám. JB je tu proto a vznikl hlavně APPLE politikou, která zakazuje do svého vlastního zařízení dávat a upravovat jeho funkce. Uživatelé jsou na to zvyklí od Linux přes Windows po Android. Všechny tyto platformy mají volnost pro uživatele, ale na druhou stranu sám uživatel si může zničit bezproblémový chod systému a jeho stabilitu. Také díky tomu APPLE sami uživatele před sebou chrání.

Hackulous: je bohužel pro nás vývojáře zlo. Pro ty kteří chtějí a kradou SW je to jen další způsob jak šířit pirátství i na iOS platformě.

12. Dami Development je Vaše práce nebo koníček? Máte i jiné aktivity?
Je to můj koníček a zároveň živobytí, nejlepší kombinace :). Mám jako každý (snad) i jiné aktivity než jen práci. Mezi ty nej, pro mě je čas strávený venku při rekreačních aktivitách a sportu, také opravovat auta s kamarády pro kamarády.

13. Jaké iZařízení používáte? Mám na mysli celý Váš Apple-eko-systém.
Můj Apple arzenál je iPhone 3G, iPhone 4, MacBook Pro, iPod nano a iPad.

14. Co by jste vzkázal nebo poradil začínajícím českým vývojářům? Na co by se měli zaměřit, čemu vyvarovat?
Ať neztrácejí hlavu, pokud se zrovna na něčem zasekli a jít si za svým cílem (stay hungry, stay foolish). Zaměřit se musí každý vývojář na to, v čem chce být on sám nejlepší a zda chce vyvíjet na zakázku nebo prodávat vlastní aplikace na AppStore a pomocí něho mít zisk. Nejdůležitějším prvkem na aplikacích je uživatelské rozhraní, které hodně ovlivní úspěch aplikace ať je pro kohokoliv. Vyvarovat se hlavně slov -> nejde, nedokážu :).

15. Závěrem, vzkaz pro čtenáře Jablečného Světa?
Doufám, že se moje odpovědi líbily a ať nadále čtou co se v Jablečném Světě děje. 🙂

Aplikace od Dami Development můžete z App Store stahovat zde.

Matematické vzorce 0,79 €

První pomoc 1,59 €

iTahák-ČJ 0,79 €

iTahák-AJ 0,79 €