Jiná ikona, obsah stejný, vítejte v App Store

To jsem jednou takhle hledal v App Store nějaký photo editor, který by se jasně povyšoval svými funkcemi nad ostatní. Po únavném procházení jednotlivých aplikací jsem už pár favoritů měl vypsaných a tak jsem začal stahovat.

Když bylo do-stahováno, pustil jsem se do zkoušení jednotlivých aplikací. Některé splňovali přesně to, co jsem očekával a hledal. Ovšem při spuštění poslední aplikace, nepamatuji si název, ale to nevadí, k podstatě se dostaneme, jsem byl tak nějak zmatený. Jelikož jsem si byl jist, že ve stejném prostředí jsem se už pohyboval. Po lehkém vyzkoušení aplikace jsem měl jasno.

Stejný design, stejné funkce, stejné prostě všechno! Tak přesně to měla i druhá aplikace z mého seznamu, kterou jsem testoval. Jediné co je odlišovalo byla ikona. Nedalo mi to a šel jsem se kouknout do App Store na další aplikace s podobnými ikonami a názvem. A co myslíte? Další už jsem nenašel? Omyl, po krátké chvilce jsem měl hned 4 další aplikace s naprosto totožným obsahem.

A cena? Někteří vývojáři plagiátoři se nestydí nasadit cenu rovnající se například skvělé aplikaci iPhoto, tedy 3,99 euro. U dalších se cena pohybovala kolem 0,79 euro.

Po důkladnějším prohlédnutí aplikace jsem zjistil, že v pravém dolním rohu se nachází malé logo – povered by Aviary. Zkusil jsem tedy Google a vyhledal si na čem je tedy aplikace stavěna. Hned první stránka Aviary.com mi poskytla jednoduché vysvětlení proč se v App Store objevují  aplikace se stejným obsahem.  Na této stránce si totiž stáhnete podklady k celé aplikaci photo editoru, tomu následně vymyslíte název, nakreslíte ikonu a můžete jít vydělávat.

Takže pokud jsi šikovný programátor, máš zkušenosti s iOS aplikacemi a chceš mít neoriginální photo editor, tak doporučuji stránku Aviary.com. Podle mého názoru by takové aplikace do App Store vůbec neměli být schváleny. Kdo stojí o X stejných a neoriginálních aplikací?!

   

Social Photo Editor – 2,39€ Photo Studio – 3,99€ Photo Editor fx – 0,79€Easy Photo Editor – 3,99€ Picture Effect Editor by LOLM – 0,79€
Professional Photo Editor – 3,99€

  • Jirka

    Tak to je nařezaná ojebávka. Nazval bych to polským přístupem – viz reálná příhoda z jiného prostředí, avšak z Polska: Jeden český (vysokoškolský) student v nejmenovaném polském městě chodíval do školy přes tržiště a mimo spousty jiných věcí tam jeden člověk prodával vadné žárovky za jeden zlotý (částku si už nepamatuji přesně, byla nízká). A lidé je skutečně kupovali. Tak se student ptal svých domorodých kolegů, o co jde – že nad tím hodně přemýšlel, ale neumí si představit, proč by měl někdo kupovat vadné/nefunkční žárovky. I bylo mu vysvětleno, že vadná žárovka sice nikomu přímo nepomůže, ale může ji „beztrestně“ vyměnit v práci za funkční (při troše opatrnosti).
    Tedy asi tak je to s tím „polským přístupem“ jak jej chápu já. A tahle situace s grafickými editory má IMHO s onou příhodou jisté paralely.

  • Luděk Věneček

    Zajímavé. Polsko, země plná vizí a neomezených možností 🙂