Maps.Me, ruské offline mapy

Offline mapy jsou dnes žádaným zbožím. Proto řada vývojářů neváhá nastavit ceny těchto aplikací vysoko. Maps.Me vám však poskytne mapy celého světa zdarma!

Ruský Mail.ru koupil Maps.Me, to je hlavní důvod proč se tato aplikace stala FREE. Ruský poskytovatel mailu chce tyto mapy zakomponovat do svých služeb a poskytovat je přes internet podobně, jako to dělá Google.

Tyto mapové podklady jsou vhodné pro uživatele, kteří nemají v autě navigaci, a nemají ji ani v mobilu. Jak už možná tušíte, tato aplikace není plnohodnotnou navigací. Jedná se pouze o prohlížeč mapových podkladů, který vám ukáže, kde se nacházíte. Řidiči dají rozhodně přednost plnohodnotné navigaci, protože neustálé kontrolování mapy, by mohlo snadno vést k nehodě. Zobrazováním mapy to však nekončí, při stahování mapových podkladů se stáhnou i body zájmu. Není potom problém vyhledat nejbližší čerpací stanici bez toho, abyste byli nuceni použít předražená data v roamingu. Když jsem si nechal zobrazit restaurace v okolí, byl jsem opět mile překvapen. Vzhledem k tomu, že bydlím v malém městě, tak seznam není vůbec krátký. Troufám si tvrdit, že obdobné to bude i za hranicemi naší země. Podle restaurací, lze říci, že data jsou přibližně 3 roky stará. Rozhodně slušná databáze.

Při práci s mapou nemusíte moc přemýšlet. Fungují zde známá gesta, která můžete znát i z jiných mapových aplikací. Zoomování na mapě je opravdu rychlé a na nic se nečeká. Pokud vám nevyhovuje přibližování pomocí gest, můžete si aktivovat tlačítka, která gesto nahradí. Jediný nedostatek, kterého jsem si při testování všiml, je špatné rozpoznání gest pro rotaci s mapou. Několikrát po sobě se mi stalo, že místo rotace, se mi celá mapa posunula.

Pro naplánování cesty stačí přidržet prst na cíli vaší cesty, a následně kliknout v pravém horním rohu na obrázek autíčka. Maps.Me vám navrhne cestu a vypočítá vzdálenost do vašeho cíle. Jak už jsem psal výše, nejedná se o navigaci. V tomto ohledu bude mít za chvíli navrch Nokia s aplikací Here Maps. Tato aplikace měla být na Appstoru již minulý rok. Tak dlouho jsem čekal, až bylo Maps.Me FREE. Konkurent se bude na AppStoru hledat těžko.

Samostatné mapové podklady nenahradí navigaci, ale pro uživatele, kteří si nechtějí vyčerpat FUP, nebo ho mají už vyčerpaný, je tato aplikace užitečná. Často se mi aplikace osvědčila v budovách, kde jsem měl pouze EDGE a WiFi byla zahlcená. V tu chvíli se ihned mapa načte a podá informace. Co mě to bude stát? Pouze paměť v telefonu. Balík naší země má okolo 350MB a balík našich kolegů na východě zabere 108MB. Jednoduchost, efektivnost, spolehlivost tak bych definoval Maps.Me.

Pokud sledujete dění na internetu, tak po přečtení těchto pár odstavců se vám může zdát, že tento článke je opravdu špatný vtip. Bohužel není. Než jsem stihl článek naformátovat, tak internetem proletěla zpráva, že Nokia na AppStore uvolnina Here Maps. V tomto případě mohu závěr napsat znovu.

Vzhledem k tomu co se stalo během psaní tohoto článku, si myslím že vyhlídky Maps.Me jsou velice špatné. Nokia nabídne to samé, ještě lépe, a s navigací. Díky tomuto kroku, pro ruský Mail.ru na Appstoru nezbyde místo a bude tak vytlačen. Poslední šance plyne z využití mapových podkladů pro webové řešení. Jediná věc, která by mohla vše zachránit, je špatná odladěnost Here Maps, a to mi k Nokii moc nesedí.

Maps.Me na AppStoru

Maps.Me