Nákup použitého iOS zařízení z druhé ruky aneb jak nenaletět

Nákup použitého iPhonu, iPadu, iPodu nebo Apple Watch je dnes zcela běžnou záležitostí. Apple své portfolio produktů neustále rozšiřuje, navíc v krátkých časových intervalech a to sebou přináší nejedno pozitivum. Nižší a tedy dostupnější ceny použitých zařízení je pak jedním z nich.

Z Applu se za poslední roky stal mainstream a to nahrává různým překupníkům, podvodníkům, zlodějům. iOS zařízení dnes pořizují lidé, kteří o zabezpečení produktů a iOS jako takovém vědí jen pramálo. Osobně jsem slyšel a viděl mnoho případů, kdy lidem po nákupu použitého iPhonu či iPadu zůstalo v ruce jen drahé pěkné „těžítko“. Apple nastavil laťku v zabezpečení svých produktů proti zneužíti opravdu vysoko. Na to je nutno při nákupu z druhé ruky myslet především.

Jak tedy nakoupit a neprohloupit?

V prvé řadě potřeba si uvědomit, že každé zařízení, které se prodává, které kupuji, musí být odhlášené z účtu předchozího majitele. V opačném případě je zařízení naprosto nepoužitelné a k ničemu. Funkce, kterou zde zmiňuji se nazývá zámek aktivace. Takto si ověřit zařízení můžete přímo na daném kusu a nebo také zcela nezávisle ve webovém prohlížeči na stránkách Apple zde.

Ke kontrole stavu budete potřebovat IMEI nebo sériové číslo výrobku. Kde toto najdete se dočtete opět na stránkách Apple zde.

Kontrola stavu, krok za krokem:

  1. ve webovém prohlížeči, ať už na iOS, Macu nebo PC, navštivte stránky Apple zde
  2. zadejte IMEI nebo sériové číslo požadovaného iOS zařízení
  3. po potvrzení „pokračovat“ se dozvíte, zda je zámek aktivace zapnutý či nikoliv

 

zámek klávesnice
         zadání IMEI nebo sériového čísla

 

zámek klávesnice
result

 

Slovo závěrem.

Při nákupu vždy přemýšlejte, stačí obyčejný selský rozum. Pokud je cena velmi nízká, je to podezřelé. Pokud je prodejce neodbytný, opět zbystřete. Mějte na paměti, že nákup věcí, které pocházejí z trestné činnosti, počínání těchto lidí jen dále podporuje. To se v konečném důsledku může velmi rychle obrátit proti vám. Zařízení si před zaplacením a převzetím vždy pečlivě zkontrolujte. Při sebemenším podezření od nákupu upusťte. Zde doporučený postup vás může dělit od věci, která je naprosto v pořádku, tzv. čistá a nebo od kradeného iOS zařízení, které vám do života nepřinese nic víc, než problémy.