Peníze nejsou všechno

Jak lidé s oblibou rádi pronášejí: „peníze nejsou všechno“. Měl jsem známého, který měl toto moudro velmi rád a dodával k němu: „ještě přece máme cenné papíry, zlato, drahokamy“. Přes to, že pravděpodobně souhlasíme s tvrzením o umístění finančních priorit na hodnotovém žebříčku, mnoho uživatelů mobilních zařízení (ať se jedná o telefony nebo tablety) počítá a rozvažuje, kterou aplikaci koupí a kterou už ne.

Nedávno jsem brouzdal po netu a hledat na nějakých těch android fórech různé rady, tipy a tak dále. Nejen proto, že mi hned po iOS přijde Anroid nejsympatičtější, ale také proto, že je to další systém, se kterým musím pracovat: aneb když už člověk neinvestuje do iPhonu, může za zlomek jeho ceny pořídit celkem povedený přístroj s Androidem. Mimochodem bude zajímavé časem srovnávat Ice Cream (až ji výrobce telefonu uvolní) s iOS 5. O tom ale až někdy příště.

Možná si říkáte, proč ten autor píše o androidu, když jsem na webu o jablíčkách… Právě cena aplikací je to, co mne zaujalo. Nedávno jsem totiž objevil celkem zajímavá data. Podle průzkumu firmy „Canalys“ není Android tou ideální alternativou pro naše peněženky. Analýza tvrdí, že aplikace pro iOS jsou v průměru 2,5krát levnější než pro Android.

V Americe zaplatíte za nákup TOP 100 aplikací pro Android 374,37 dolarů, za 100 nejlepších aplikací pro iPhone však jen 147 dolarů. Za tímto stojí nejspíše fakt, že Apple více kontroluje trh s aplikacemi a zajišťuje větší konkurenceschopnost jednotlivých aplikací, čímž tlačí ceny dolů. V případě Androidu existuje velké procento uživatelů, kteří se k programům dostanou nelegální cestou a platících uživatelů je méně než v případě iOS, čímž jsou autoři aplikací nuceni zvedat ceny, aby se jejich vývoj zaplatil. Ovšem ani toto tvrzení není úplně pravdivé, protože i v jablečném světě se najde mnoho lidí, kteří používají „jailbreak“ právě kvůli možnosti používat placené aplikace zdarma.

Další zajímavostí je jiný názor na stejné aplikace na obou platformách – v žebříčku 100 nejlepších aplikací se nachází jen 19 aplikací, které sem uživatelé zařadili na obou systémech. Pro srovnání – aplikace Monopoly stojí na Android Marketu 4,99 dolarů, na Appstore za ni zaplatíte jen 0,99 dolarů. Za toto tvrzení ale nedám ruku do ohně. Mám dojem, že ta cena jednoho dolaru pochází z doby slev. Ale slevy se pravidelně opakují. V tom případě je tento příklad opravdu ukázkový…

Prozatím netuším, zda-li na Androidu jakékoli generace existuje nějaká podobná aplikace, jako je AppZapperHD nebo AppyDays, kde si můžete krásně pohlídat zajímavé programy. Každopádně si myslím, že uživatelé obou systémů budou nadále vyčkávat na slevy u těch aplikací, které nepotřebují přímo pro svou práci. Co si o tom myslíte vy?