Placené aplikace zdarma? FreeMyApps?

V posledních pár dnech, týdnech, nás zasáhla vlna, která se jmenuje FreeMyApps. Návod jak získat zdarma placené aplikace z iTunes Store prostřednictvím FreeMyApps lze nalézt na všech možných jablečných serverech a to jak tuzemských, tak zahraničních.

Jak to celé funguje? V safari ve svém iPhonu či iPadu navštívíte stránku FreeMyApps.com, na které pak máte možnost stáhnout vybrané sponzorované aplikace. Ještě předtím ale musíte potvrdit nainstalování certifikátu, který je ověřený, do svého iZařízení, k tomuto se vrátím ještě později. Následně pro stažení požadované sponzorované aplikace vás safari přesměruje do App Store, odkud se standardní cestou stáhne. Poté je po vás žádáno, aby jste aplikaci otevřeli a setrvali v ní 30 vteřin, jestli v ní vykonáváte nějakou činnost, je druhotné.

Po 30 vteřinách z aplikace vyskočíte a vrátíte se zpět do Safari, kde po malé chvilce proběhne obnovení stránky a vám se připíše určitý počet bodů, většinou 75, někdy pak 150. Aplikace začínají v podstatě na 390 bodech a dále, podle toho o jakou se jedná. Výběr těchto “darovaných” aplikací je stejně omezený jako výběr aplikací sponzorovaných, na druhou stranu, stále přibývají pomalu nové.

Tedy, pakliže budete chtít aplikaci, například Infinity Blade II, budete potřebovat 1 815 bodů a to vám ukousne opravdu velkou část vašeho času, v první řadě, instalace, čekání, vrácení se zpátky do safari, pak znovu a znovu to samé a nakonec opět čekání a vyhlížení další nové sponzorské aplikace několik dní, aby jste nasbírali své potřebné body. Otázka, jestli pár euro je dražší než váš promarněný čas, nepřísluší mně a ani to není podstata článku.

Teď malinko odbočíme stranou, lidé, kteří se na svých webech zabývali tímto návodem, jsou většinou odmítači jailbreaku k využití hackulous. Ptáte se, proč míchám dohromady dvě tak odlišné věci? Odlišné jsou jen na první pohled, pojďme se teď podívat společně pod pokličku problému o kterém nikdo a nikde nemluví.

Nechci se zabývat právní a ani morální otázkou užití jailbreaku a využití Hackulous, ne!

Otázka je postavena zcela jinak, může takovýto uživatel (hacker) ovlivnit můj život v Apple světě, mně, jakož to, nadšeného a platícího zákazníka? Odpověď je ne! Pokud tedy pomineme stránku věci a to tu, že hackulous odlévá část finančního toku vývojářům, kteří pak nemají potřebné finance na vývoj aplikací nových, tím se teď ale nezabývejme.

Otázka číslo dvě. Může uživatel iZařízení využívající FreeMyApps či jejího ekvivalentu v podobě JunoWallet ovlivnit můj život v Apple světě? Ano a to tak, že velmi nepříjemně!

Aplikace jsou sponzorované samotnými vývojáři, ptáte se proč? Protože počet stažení určuje žebříček pořadí v App Store. Ano správně, přesně sem mířim. Nejde vůbec o to, dát vám aplikaci zdarma, nejde ani o to, aby jste si aplikaci vyzkoušeli, proto také po dobu těch 30 vteřin stačí jen aby byla zaplá, jde tu o zcela něco jiného! Dostat no name aplikace a aplikace o které by jste normálně nikdy ani nezavadili do popředí v App Store, z aplikací free se v ten moment stávají aplikace placené a když jsou na předních místech, musí být přeci dobré. Opak je pravdou, nemusí a ani nejsou.

Tedy, bylo by dobré si uvědomit celou podstatu, filozofii a politiku Applu. A toto jde zcela jinou cestou. App Store a Top aplikace si tvoří lidé sami a řekněte upřímně, chcete dál App Store kterému se dá věřit a kde v popředí budou vždy kvalitnější a uživatelsky zajímavé aplikace? A nebo App Store ve kterém se budete jen těžko orientovat a ve kterém vám umístění a číslo o počtu stažení aplikace nic neřekne? Myslím, že odpověď teď v duchu v každém z nás je zcela stejná. Toto je problém o kterém nejen, že nikdo nemluví, ale ani nepřemýšlí!

Osobně jsem takto získal jednu aplikaci, camera+, protože mně zajímalo, jak celý systém funguje a on opravdu funguje! Nutno podotknout, že jsem toto dělal na stařičkém iPhonu 3g, který se už jen povaluje doma v zásuvce. Ptáte se, proč? Čtěte dále.

Perličkou sám o sobě je již zmíněný a podmíněný certifikát, který musíte do svého iZařízení nainstalovat. Tento certifikát slouží k tomu, aby bylo možné zpětně ověřit váš strávený třiceti vteřinový pobyt v aplikaci. Co dalšího certifikát v iPhone či iPadu dělá či dělat může jsou pouhé spekulace, já osobně mu ale nevěřím. Navíc, jediná možnost jak se certifikátu zbavit je restore zařízení. Závěr si udělejte sami.

Toto vše zatím funguje jen pod US účtem, jestli i pod jiným, netuším. Nabízelo by se tedy povědět, že nás se toto netýká, ano, zatím ne, ale, věřím že takto naprostá většina nesmýšlí.

Otázka nakonec by mohla být, stojí nám toto vše za to? Chceme opravdu takto formovat svůj jablečný svět pro pár ušetřených euro? Chceme být slepé ovečky, chceme být pouhým nástrojem pro bussines třetích stran, který nám samotným v konečném důsledku bude na škodu?

Odpověď hledejte sami v sobě.