Telefony Sony (Ericsson) na Macu

Milí čtenáři jablečného světa. Dnes nepřináším až tak horkou novinku, přesto ji pokládám za vysoce důležitou. Podpora smartphonů totiž nebyla systémem Mac OS X plně podporována a pro některé specifické machinace s telefonem byl člověk nucen vkročit podruhé do stejné řeky – do Windows. Patříte-li mezi ty, kdo používají SE (dnes už jen Sony), pak vám přináším dvě zprávy ze serveru http://xperia.cz. Kontaktoval jsem redaktora webu Jozefa Cmara, kterému děkuji za možnost zveřejnit pěkně napsané a především ryze praktické články.


1. článek z 11. 2. 2012, zdroj – xperia.cz

Většina domácích počítačů stále funguje na operačním systému Windows, nejedná se ale o jediný operační systém na trhu. Sony Ericsson se ale dosud co do podpory svých telefonů choval tak, jakoby existoval právě jen Windows a pokud máte například počítač od společnosti Apple, tak jste již určitě zjistili, že s vaším komunikátorem neprovedete skrze OSX téměř nic. Naštěstí se toto již brzy změní a dokonce nás nečeká pouze oficiální aplikace od Sony Ericssonu, ale také něco příjemného navíc.
V současné situaci je aplikace Sony Ericsson Bridge for Mac ve verzi 1.2 a moc funkcí prozatím nemá. Program dokáže přenášet fotografie a hudbu mezi počítačem a telefonem, k tomu ale není potřeba žádný program a vše jde udělat jednoduše pouhým překopírováním souborů. Nechybí ani samotný správce souborů, také tento ale nepředstavuje žádný bonus proti situacím, kdy připojíte k počítači Mac některý z komunikátorů XPERIA aniž by zde byl nainstalovaný nějaký podpůrný software. Propojení s aplikacemi iPhoto a iTunes je v podstatě to jediné, co aplikace v současné verzi dokáže. Dle produktového blogu Sony Ericsson se ale toto vše změní s příchodem verze 2.0, ta už totiž bude umět také například aktualizaci firmwaru. Stran této novinky jsem coby aktivní uživatel Macbook Air skutečně hodně zvědavý, jak bude vypadat uživatelské rozhraní a jestli výrobce nabídne nějaké bonusové funkce navíc. Změny v tomto směru ale nechystá jen samotný Sony Ericsson. Podpora pro operační systém Mac je oznámena také pro aplikaci Flashtool, která slouží coby alternativní flashovací aplikace pro komunikátory XPERIA. Navíc se dá použít i na vytvoření zálohy vašeho firmwaru a osobně ji používám k distribuci nových verzí OS jak pro naše fórum, tak také třeba pro fórum XDA. Nedávno přibyla verze pro Linux a nyní již netrpělivě čekám na verzi pro Mac OS. Pokud bude vydaná do konce prvního čtvrtletí tohoto roku, budu mít z jejího uvolnění velikou radost.
Jak už jsem totiž napsal výše, sám jsem před několika měsíci opustil svět Windows a v naprosté spokojenosti funguji s Macbookem Air v třináctipalcové verzi. Práce s tímto notebookem je z mého pohledu úplně někde jinde, a to i ve srovnání s celkem drahými notebookem Vaio, který jsem používal předtím. To ale není obsahem našeho článku. Faktem ale zůstává, že pouze pro práci s telefony Sony Ericsson musím mít v počítači také virtuální Windows tak, abych mohl používat aplikace WotanServer, SEUS, Emma a také již zmiňovaný flasher. Nyní mám ale naději, že přijde doba, kdy všechny tyto aplikace budou nativně dostupné pro OSX. Pro majitele jablečných počítačů se bude jednat o výborný benefit. Současnou verzi Sony Ericsson Bridge for Mac si můžete stáhnout tady, po vydání nové verze 2.0 vás aplikace na dostupnost aktualizace sama upozorní. ačkoliv nás asi nebude s OSX na fóru mnoho, stejně vnímám tento krok Sony je velmi očekávaný. O celé oblasti Mac OSX versus komunikátory XPERIA můžete diskutovat tady.

2. článek – 4. 3. 2012, zdroj – xperia.cz

Před třemi týdny jsme vás informovali o chystané aktualizaci aplikace Sony Ericsson Bridge for Mac, která měla pro počítače Apple s operačním systémem OSX přinést nejenom více funkcí a větší kompatibilitu, ale především možnost aktualizovat software telefonu, což dosud s tímto operačním systémem nebylo možné. Včera se aktualizace konečně objevila a my jsme aplikaci Sony Bridge for Mac pořádně otestovali (z názvu dle očekávání vypadl Ericsson).
Jak už asi z dřívějška víte, již nějakou dobu používám notebook Apple Macbook Air v třinácipalcové variantě, stále jsem ale nucený na něm provozovat také operační systém Windows a to z důvodu práce s telefony Sony (Ericsson). Ačkoliv pro OSX existuje spousta aplikací, ty specializované pro aktualizaci telefonů prozatím chybí. Podpora ze strany Sony prozatím v tomto směru byla velmi slabá, proto jsem velmi uvítal zprávu, podle které začal výrobce chystat novou verzi programu Sony Ericsson Bridge for Mac, která měla kromě nových funkcí nabídnout také možnost aktualizace telefonu. Toto vše výrobce oznámil před třemi týdny a mi o tom informovali v následujícím článku, včera pak konečně došlo k oficiálnímu vydání nové verze. Ta se nyní jmenuje Sony Bridge for Mac 2.0 a já jsem samozřejmě neodolal a několik telefonů skrze ni aktualizoval. Hodně zvědavý jsem byl také na podporu modelu XPERIA S, předchozí verze aplikace totiž s telefonem nekomunikovala a ten tak v podstatě nebylo možné s počítačem s OSX vůbec připojit a rozumně používat.
Začnu tím pozitivním – možnost aktualizace v programu skutečně přibyla a funguje naprosto bez problémů. Vše probíhá v několika krocích, které jsem vám pro lepší představu nafotil a níže si je můžete prohlédnout na sérii obrázků. Celý proces nezabere ani deset minut, nejdelší dobu zabere stažení nového firmwaru pro váš telefon, tady hodně záleží na rychlosti vašeho internetového připojení. Oceňuji, že aplikace sama napíše, jakou verzi softwaru máte nyní v telefonu a také jaká verze vám bude nahrána. Během procesu aktualizace se nemusíte o nic starat, pouze stále klikáte na tlačítko pokračovat, respektive spíše continue, jelikož program je stále kompletně v angličtině. Pokud máte telefon s odemknutým bootloaderem, aktualizace samozřejmě neproběhne a vyskočí na vás hláška, kterou jsem vám do článku přidal jako úplně poslední obrázek. S přidanou funkcí jsem ale naprosto spokojený a po včerejšku jsem zase o krok blíže k definitivnímu zbavení se závislosti na Windows.
Jedna přidaná funkce ale nijak nezmění celkový neutrální pohled na novou verzi aplikace. Ano, aktualizace firmwaru již skutečně fungují a je to dobře. Spojení s některými telefony se ale nepodařilo navázat, konkrétně například s modelem XPERIA Mini Pro se mi aktualizace nepodařila. Vestavěný správce souborů pak umí jednotlivé soubory přejmenovávat a mazat, nemůžete ale kopírovat do telefonu ani z něj a to je celkem problém. U modelů s paměťovou kartou to nevadí, ta se objeví samostatně jako vyměnitelný disk a můžete s ní pracovat dle libosti. V případě nového komunikátoru Sony XPERIA S ale nestává problém – ten paměťovou kartu nemá a v rámci OSX se mi nepodařilo přenášet mezi telefonem a počítačem jakékoliv soubory. Možná jsem něco někde přehlédl, každopádně i kdyby to nakonec šlo, uživatelsky příjemná není samotná skutečnost, že se toto musí někde hledat. Celkově tedy dávám nové verzi aplikace Sony bridge for Mac hodnocení tak 55 procent. Co výrobce slíbil, to do nové verze přidal, ale čeká jej ještě dlouhá cesta, na jejímž konci bude kvalitní program pro správu telefonu na počítačích Apple. O aplikaci Sony Bridge for Mac a jejích nových funkcích můžete diskutovat tady.

Redakce jablečného světa se ptá:
„Jaký používáte telefon? Existují ještě uživatelé Maců s jinými telefony než s iPhony? Jaké máte zkušenosti? Upřímně se těším na vaše názory a komentáře.“