Tweetbot pro Mac

Před několika hodinami byl do App Store uvolněn Twetboot ve verzi pro Mac. Tweetbot je, dovolím si tvrdit, neúspěšnějším a nejpoužívanějším twitter klientem, pomineme-li nativní twitter aplikaci samotnou.

To jak na nás Tweetbot zapůsobil ve své verzi pro iOS si můžete přečíst zde. Jelikož já sám používám jen jednu sociální síť a tou je právě Twitter, Tweebot se usadil přímo v docku mého iPhone již celkem dávno. Tedy, věřte, je to opravdu dobrá aplikace. A právě tato je nyní dostupná i pro OS X. Chtělo by se zvolat haleluja, jenže … jenže cena za Tweetbot pro Mac v App Store není nikterak malá, spíše naopak. Zdá se, až astronomická. I samotní TapBots, tedy vývojáři Tweetbotu, již několik hodin po vydání v App Store, cenu obhajovali na svém blogu.

Důvod k ospravedlňování ceny a i ceny samotné je ten, že Tapbots dostali od Twittru jen omezené množství tokenů. Tokeny jsou jakési komunikační kanály, bez nich to prostě nepůjde a zde je příčina, následek i důsledek v jednom. Jelikož je jen omezený počet tokenů, údajně 200 000, je také jen omezený počet uživatelů, kteří budou moci Tweetbot pro OS X zakoupit. Po vyčerpání dojde ke stáhnutí aplikace z App Store a její možnost znovu ji zakoupit by již tak neměla nastat. Cenu obhajují Tapbots tím, že pouze vyšší cena jim vrátí rok vývoje a navíc umožní i po ukončení prodeje další starání se o Tweetbot, tedy aktualizace. Zdá se tedy, ve víru těchto zpráv, že vina padá přímo na Twitter jako takový. Ale přeci jen, ptám se znovu, cena aplikace 15,99 € respektive 20$ krát 200 000 tisíc uživatelů. To máme 4 000 000 dolarů.

Ano, kvalitní software přeci jen něco stojí, kvalitní klient pak také a Tweetbot je přeci jeden z nejlepších, tedy, on je nejlepší. Ale přeci jen, řekněte sami, 15,99 € za klienta pro Twitter? Předpokládal jsem, že cena zde bude posazená výše, ale toto? Osobně jsem očekával hodnotu někde kolem 5 € až 8 € euro, ale 15,99 €?

Jsem člověk, který aplikace nakupuje v celku často, vlastně je to mé hobby, dalo by se povědět. Na Tweetbot pro Maca čekám již velmi dlouho a po testování alpha a beta verze jsem se nemohl dočkat o to více. Byl jsem přesvědčen, skálopevně přesvědčen, že Tweetbot koupím jak jen vyjde a to z několika důvodů.

Tím největším lákadlem je synchronizace mezi OS X a iOS, dále pak přívětivost, líbivé prostředí a mohl bych klidně v super relativech pokračovat dále, leč, Tweetbot je venku již několik hodin a já jsem spíš znechucen. Za poslední krátkou dobu, je to pro mne druhý nepochopitelný krok od team Tapbots, o prvním přešlapu může přečíst zde.

Kdo ví, možná mne má mrzutost časem přejde, možná mne přejde již dnes večer a Tweebot zakoupím a nebo možná nepřejde a nadále se spokojím s nativním klientem pro OS X.