Ukládejte soubory online s Box.net

Ve druhém části internetových uložišť se podíváme na cloudovou službu jménem Box.net. Stejně tak jako Dropbox, Box.net slouží k ukládání vašich fotografií, dokumentů a dalších souborů.

Box.net je také do jisté míry bezplatná služba, ve které začínáte na 5GB (typ účtu Personal), které si postupně můžete rozšiřovat až na 50GB.

K dnešnímu dni používá Box.net více jak 100 000 firem pro sdílení souborů.

Multiplatforma
Synchronizační klient je k dispozici pouze pro platformu Windows a Mac OS. Pro operační systém Linux si však můžete nastavit synchronizační složku nativně pomocí TOHOTO návodu, nastavit si takto sdílení můžete i u Windows 7

Pro mobilní zařízení je Box.net k dispozici pro platformy iOS (iPhone, iPad), Android (Phone, Tablet), Blackberry (Phone, Playbook)

Synchronizace
Pokud používáte bezplatnou verzi, tak velikost nahrávaného souboru je pouze 25MB což je oproti Dropboxu úplně směšné. Velikost 25MB lze však rozšířit na 1GB což už je přijatelné.

Jednoduchost sdílení a synchronizování souborů není nijak složitá, navíc máte k dispozici hned několik způsobů, jak soubor uložit na Váš účet.

  1. Soubor můžete uložit přímo přes internetové rozhraní box.net, tedy www.box.net
  2. Pomocí klienta na Vašem Macu, to znamená, že si stáhnete Box.net pro Mac OS, po nainstalování se Vám vytvoří v menubaru ikona Box.net (b), která se automaticky synchronizuje s Vašim účtem na serveru Box.net. Soubory do složky pouze přetahujete, nemůžete si je tedy v PC ihned prohlížet jako u konkurenčního Dropboxu.
  3. Pomocí telefonu nebo tabletu. Stačí si stáhnout aplikaci pro Vaší platformu, nainstalovat, přihlásit se a snadno sdílet dokumenty nebo fotografie. Data se Vám stejně tak, jako v předchozím způsobu ukládají na servery Box.net, tudíž máte data hned k dispozici tam, kde potřebujete.

Pokud tedy nahrajete například fotografii přes mobilní zařízení, tak hned po dokončení uploadu jí máte k dispozici na PC nebo tabletu.

Sdílení
V Box.net můžete sdílet jakýkoli soubor a to pomocí webového rozhraní, kde stačí kliknout na políčko „share“. Jakmile kliknete vyskočí vám odkaz s nabídkou, ve které si navíc ještě můžete vybrat například zda sdílený soubor bude zabezpečený heslem či se bude moct dát stáhnout nebo pouze prohlížet.

Rychlost a spolehlivost
Rychlost sdílení velice dobrá stejně tak, jako u Dropboxu. Po vyzkoušení nahrání souboru přes desktopovou aplikaci se soubory zobrazily do půl minuty v internetovém rozhraní Box.net. V Box.net si můžete stejně tak jako u Dropboxu nastavit mobilní aplikaci tak, že když ji budete chtít spustit, budete muset zadat heslo.

Prostor
Box.net nabízí ve free verzi 5GB, které si můžete navýšit až na 50GB s tím, že přenos dat se zvýší na 1GB. Pokud potřebujete více místa pro Vaše data, stačí si předplatit.

Box.net má tyto tarify:

1.Personal – 5GB – zdarma – velikost nahrávaného souboru 25MB

  • 25GB – velikost nahrávaného souboru 1GB – 9,99$ / měsíc
  • 50GB – velikost nahrávaného souboru 1GB – 19,99$ / měsíc

2. Business – 1TB – 15$ / měsíc – velikost nahrávaného souboru 2GB
3. Enterprise – Neomezeně – cena po domluvě – velikost nahrávaného souboru 2GB