Ukládejte soubory online s DropBoxem

Dropbox je do jisté míry bezplatná služba stejně tak, jako většina internetových uložišť, které Vám umožní sdílet soubory různých typů mezi několika počítači, mobilními zařízeními či tablety. Služba Dropbox byla založena v roce 2007 Drewem Houstonem a Arashem Ferdowskim. Tito dva studenti byli unaveni věčným posíláním souborů přes email, který většinou umožnuje posílat soubory o malé velikosti.

Proto se rozhodli vytvořit něco nového a ulehčit tím práci nejen sobě ale dnes i lidem po celém světě.
Dropbox je do jisté míry bezplatná služba stejně tak, jako většina internetových uložišť, které Vám umožní sdílet soubory různých typů mezi několika počítači, mobilními zařízeními či tablety. Služba Dropbox byla založena v roce 2007 Drewem Houstonem a Arashem Ferdowskim. Tito dva studenti byli unaveni věčným posíláním souborů přes email, který většinou umožnuje posílat soubory o malé velikosti. Proto se rozhodli vytvořit něco nového a ulehčit tím práci nejen sobě ale dnes i lidem po celém světě.

Dnes používá Dropbox více jak 45 miliónů lidí po celém světě. Není se také čemu divit, Dropbox je opravdu skvělá služba.

Multiplatforma

To, že je Dropbox multiplatformní služba znamená, že nepotřebujete pouze jeden operační systém k provozování této služby. A na kterých platformách Dropbox běží? Dropbox si můžete stáhnout pro tyto operační systémy Windows, Mac OS, Linux. Pro mobilní zařízení je Dropbox k dispozici pro platformy iOS (iPhone, iPad), Android, BlackBerry.

Synchronizace

Jednoduchost sdílení a synchronizování souborů není nijak složitá, navíc máte k dispozici hned několik způsobů, jak soubor uložit na Váš účet.

Soubor můžete uložit přímo přes internetové rozhraní dropboxu, tedy www.dropbox.com
Pomocí složky ve vašem PC, to znamená, že si stáhnete Dropbox pro Váš operační systém, po nainstalování se Vám vytvoří složka, která se automaticky synchronizuje s Vašim účtem na serveru Dropboxu.
Pomocí telefonu nebo tabletu. Stačí si stáhnout aplikaci pro Vaší platformu nainstalovat, přihlásit se a snadno sdílet dokumenty nebo fotografie. Data se Vám stejně tak, jako v předchozím způsobu se Vám data ukládají na servery Dropboxu, tudíž máte data hned k dispozici tam, kde potřebujete.
Pokud tedy nahrajete například fotografii přes mobilní zařízení, tak hned po dokončení uploadu jí máte k dispozici na PC nebo tabletu.

Sdílení

Dropbox nabízí veřejné sdílení dat a fotografií. Na Vašem účtu naleznete složku „Public“, do které když vložíte soubor, tak bude viditelný všem komu pošlete odkaz. Odkaz získáte tak, že pravým tlačítkem kliknete na soubor a zvolíte „Copy public link“. Stejně tak můžete přátelům poslat například fotografie z dovolené. Ve složce „Photos“ si vytvoříte libovolnou složku, do které vložíme fotografie poté kliknete na složku pravým tlačítkem a zvolíte „Copy public Gallery link“

Rychlost a spolehlivost

Rychlost sdílení je opravdu skvělá. Sám jsem zkoušel, za jak dlouho se mi fotografie nahraje do Macu, když jí uploaduji přes iPhone. A výsledek? Vše netrvalo ani 30 sekund a měl jsem fotografii na PC. Samozřejmě záleží na rychlosti internetu. Pokud máte strach, že o data nahraná na Dropbox z neznámých důvodů přijdete, tak nezoufejte. Dropbox data zálohuje 30 dní od jejich smazání. Jakmile si tedy omylem soubor smažete, tak přes internetové rozhraní jde do 30 dnů obnovit.

Prostor

Dropbox nabízí ve free verzi 2GB, které si můžete bezplatně navýšit až na 8GB pro ukládání Vašich souborů. Pokud potřebujete více místa pro Vaše data, stačí si předplatit.

Dropbox má tyto tarify:

Free – 2GB (možnost rozšíření až na 8GB)
Pro 50 – 9,99$ / měsíc nebo 99$ / rok
Pro 100 – 19,99$ /měsíc nebo 199$ /rok
Teams – 1TB (více na Dropbox.com)