Vydání knihy á la iBooks Author

Kompletace textu nebo vydání knihy á la iBooks Author probíhá v této aplikaci ve formátu a prostředí podobnému z aplikací iWork, což je kancelářský balíček Applu, plně kompatibilní zpětně s Microsoft Office a také velmi podobnou funkcionalitou i zaměřením, jako jsou právě MS Office.

Pro znalé Apple produktů a jeho služeb, žádný problém. Prostředí je velmi přehledné, uživatelsky, jak přívětivé, tak přátelské. Jednoduše intuitivní. Dovolím si tvrdit, že i non Apple users se v prostředí iBooks Author po prvním seznámení budou cítit naprosto komfortně. Applovské „just work“ zde funguje příkladně.

K použití aplikace iBooks Author je nezbytná platforma OS X a Mac.

Publikování a export elektronického materiálu je možný v několika formátech, přičemž některé z nich jsou omezeným formátem Applu, kompatibilní jen na této platformě. Mluvíme zde o těchto formátech.

1. formát .ibooks (nativní Apple formát)
2. PDF (zpětně velmi těžko editovatelné)
3. textový soubor txt. (nelze zde pracovat s multimédii)

Při exportu je automaticky aplikováno Apple DRM. DRM omezující pouze na Apple reader a Apple device. Platí pro formát .ibooks. Toto se nevztahuje na export do PDF pro šíření zdarma. Filmy a zvukové záznamy v HTML5 widgetech systémem DRM chráněny nejsou.

Knihy vydané prostřednictvím iBooks Author a v Apple formátu .ibooks je možné číst jak na iOS platformě, tak také OS X.

Vydání knihy á la iBooks Author
Vydání knihy á la iBooks Author

Distribuce díla

Pokud je za dílo nárokován poplatek a je exportováno, nabízeno ve formátu .ibooks, smí se toto dílo distribuovat jen a pouze v iBooks Storu. Pokud je dílo exportováno v jakémkoliv jiném formátu, toto omezení neplatí. V případě, kdy je dílo šířeno zdarma a není ani v .ibooks formátu, toto omezení znovu neplatí.

iTunes Connect a distribuce díla

Pro distribuci díla se musím u Apple zaregistrovat v iTunes Connect pro iBook Store (k tomuto všemu samozřejmě musím mít u Apple své Apple ID jako takové, registrace je rychlá a zdarma). Zde mimo jiné vyplním, jestli jsem organizace nebo individuální publisher, také to, jestli chci svá díla šířit zdarma, nebo budou určena k prodeji. Dále pak přes tuto aplikaci zpětně kontroluji prodej svého díla. Zde také vyplním své skutečné jméno nebo své Alter Ego/pseudonym, pod kterým chci jako vydavatel působit. Také zadám bankovní spojení, adresu a jiné.

iTunes Connect
iTunes Connect

iTunes Producer

Dále je nutno se zaregistrovat v další aplikaci iTunes Producer, právě přes tuto aplikaci pak probíhá export a proces publikování rovnou do iBook Store. V iTunes Producer před odesláním vyplníte tři položky, které jsou:

1. Detail Knihy (metadata, cover knihy, popis, náhled ePud, kategorie, cílová skupina)
2. Cenu, za kterou chcete knihu nabízet a prodávat
3. Soubor k odeslání

 

iTunes Producer
iTunes Producer

Distribuce díla v tuzemsku a dalších zemí prostřednictvím iBook Store

Pokud nabízíte svůj eBook k prodeji, je třeba nejprve získat tzv. EIN neboli Employer ID Number, které slouží jako identifikační číslo pro možnost vydělávat peníze na jiném území včetně USA. K tomu je potřeba vyplnit formulář s číselným označením SS-4. Po vyplnění, je třeba formulář odeslat emailem do USA a čekat. Cca do tří týdnů by vám mělo vaše EIN dorazit. Poštou, do schránky.

Pokud se však rozhodnete vydávat knihu i v zemích jako je např. Kanada, Švýcarsko nebo Austrálie, musíte v každé této jedné zemi znovu zažádat o vydávání knih na tamním trhu a také k tomu, abyste měli možnost na těchto trzích vydělávat peníze.

iBookstore
iBookstore

ISBN (International Standard Book Number)

ISBN je alfanumerický kód určený pro jednoznačnou identifikaci každé jedné publikace. ISBN je specifikováno celosvětovým standardem ISO 2108. Číslo ISBN je vázáno na název knihy, autora a také obsah knihy. ISBN můžete mít na dvou rovinách, tuzemské či mezinárodní. Pro vydávání na iBook Store potřebujete samozřejmě mezinárodní. ISBN potřebujete pro dokončení vydání Vaši knihy. Tento identifikátor je však také různý pro elektronickou a papírovou verzi knihy, stejně tak se liší pro jednotlivé jazykové mutace. ISBN lze zdarma získat u Národní knihovny České Republiky pro vydávání na tuzemském trhu.

ISBN
ISBN

Autorská práva

Veškerá práva vlastní autor díla a ne společnost Apple. Pouze v případě vydání díla ve formátu .ibooks za poplatek, platí právní omezení možnosti šíření viz. výše.

Poplatky

Apple si bere 30% z Vaší ceny, za kterou prodáváte své dílo na iBooks Store. Což je jakýsi standard na poli vydavatelů.

Jsem autor nebo vydavatel?

Své dílo smím šířit i jinde, pokud jsem ho nabídl v jakémkoliv jiném formátu než .ibooks určenému k prodeji. Pokud bylo dílo vydáno ve formátu .ibooks a je určeno k prodeji, smím ho šířit jen prostřednictvím iBooks Store a podléhá právům Applu.

Velikost díla

Kniha/dílo při publikování na iBook Store nesmí překročit velikost 3.6 GB Toto se týká hlavně tvorby knih s vloženými multimédii. Knihu lze kompletně vybavit multimédii, což zahrnuje nejen klasická videa, ale i interaktivní ankety, fotogalerie nebo sekce umožňující zobrazovat obsah webových stránek. Tyto moduly lze dále rozšiřovat i přidávat vlastní vytvořené pomocí HTML5/Javascriptu

Postup v bodech

1. Vytvořte bezplatně své Apple ID
2. Stáhněte si aplikaci iBooks Author
3. Vytvořte knihu ve formátu .ibooks
4. připojte se ke službě iTunes Connect pro Publishery
5. Stáhněte si aplikaci iTunes Producer
6. Zprostředkujte si ISBN
7. Nahrajte svou knihu do iBooks Store (cca 24 hodin – 3 týdny)
8. Sledujte své prodeje prostřednictvím iTunnes Connect

Závěrem o iBooks Author

iBooks Author je pouze nástroj na vytváření obsahu, primárně určeného Apple platformě a Apple standardům, ne však nezbytně nutně. Pokud se chystáte vydávat knihy/publikace bez nároku na honorář, je iBooks Author a jeho přidružené aplikace, naprosto ideálním „friendly“ nástrojem. Pokud chcete za své dílo dostat zaplaceno, je tato platforma znovu skvělým nástrojem a pomocníkem, jak tohoto dosáhnout, leč nutno podotknout, s notnou dávkou Apple byrokracie!

zdroj: redjumper.net, Apple.cz, Apple.com, salomoun.cz, superapple.cz, lsa.cz, 9to5mac.com, CultofMac.com,