Vyplatí se upgrade RAM? Bez pochyby!

Můj MacBook Pro 2010 mid 2.4 GHz 4 gb Ram a 250 gb HD v tento čas slaví své dvouleté výročí. Celou tuto dobu jsme žili v zájemné a poklidné harmonii. Ačkoliv a to není závada, nýbrž vlastnost každého zařízení, můj Mac i přes pravidelnou údržbu a péči se začal zpomalovat a kondice po dvou letech, již zkrátka není jako v jeho začátcích.

Možností jak udržovat svůj Mac ve správné kondici je celá řada, o tom ale až někdy příště. Dnes se budeme zabývat možným upgradem hardware, který jistě zajímá nemalý počet z řad našich čtenářů.

Tedy, konkrétně u mého modelu jsou nasnadě varianty dvě. Upgrade RAM z původních 4 GB na rovných 8 GB a v druhé řadě pak zde máme i možnost změny původního HDD za některý z dnešních rychlých SSD disků. Dnes se budeme ale věnovat prvně zmíněné variantě. Tedy, upgrade RAM.

Jak vybrat tu správnou RAM? Možností je opět cela škála. Ale jelikož jsme toto již udělali za Vás, netřeba se tímto zabývat dál. Mým favoritem se stala paměť od společnosti Kingstom. Zde na jejich stránkách si můžete ověřit možnou kompatibilitu s Vašim Mac. Pokud vlastníte stejný nebo podobný model jako já sám, výběr je jednoznačný. Alza.cz

Co za vašich 1 307 Kč získáte? Stabilnější chod vašeho iZařizení, možnost mít spuštěno mnoho aplikací bez toho aby se Mac zpomaloval, zasekával. Jedním slovem dostanete – plynulost.

Osobní zkušenost je taková, že jsem opět přestal vídat duhové kolečko. Zrychlil se start aplikaci jako je iPhoto či iTunes. Urychlilo se i vypínání některých aplikací, stejně tak jako vypnutí či restart MacBooku Pro samotného. Prohlížení fotek je také kapitola sama pro sebe, ačkoliv mi toto není zcela jasné, i zde je změna markantní.

Odpověď na otázku, zda-li má upgrade smysl, je naprosto lichá a je zbytečné ji zde znovu zodpovídat. Již byla zodpovězena v kontextu textu.

Co se týká výměny RAM jako takové, toto je otázka cca deseti minut Vašeho času.

A ne, o záruku tímto zákrokem nepřicházíte. Je to zcela legitimní a oprávněný uživatelský zásah do Vašeho Apple produktu.

V případe Vašich otázek, poznámek či připomínek můžeme pokračovat v diskuzi pod článkem.

 • Grommi1

  Zrovna včera než sem to četl jsem na to myslel a článek mě utvrdil že upgraduju na 8 GB :-D.

 • Luděk Věneček

  Děkujeme :). Jinak ano, za tyto peníze není vůbec o čem přemýšlet. To co získáte, Vás bude těšit dlouhou dobu.

 • Nano

  Jojo. Mam mam Macbook White a zacinal jsem na 2GB a to se proste nedalo. Kazdy 2 hodiny jsem musel zapinat RAM optimalizer. Po upgradu na 3GB a Liona, ktery se mi zda, ze ma zatizeni RAM lepe vyreseny nez SL, vsechno bezi v pohode 😀

 • Ficinho

  Je nejaka moznost , jak zmenit grafickou kartu v macbooku ?

  • Luděk Věneček

   Pokud vím, tak není :-/